مجتمع صنعتی رضا
جرثقیل بازویی

چرثقیل بازویی

جرثقیل بازویی

چرثقیل بازویی (Jib crane) ، چرثقیلی است که دارای یک عضو افقی می باشد که به عنوان بازو شناخته می شود که از یک بالابر متحرک که بر روی یک دیوار یا یک ستون نصب شده در کف، نصب شده است، پشتیبانی می کند. موارد استفاده از این نوع چرثقیل در مکان های صنعتی و بر روی ماشین آلات نظامی می باشد، همچنین می توان از آن در بالاترین طبقه ساختمان های انبار جهت بالا کشیدن کالاها از سطح زمین تا طبقات بالایی استفاده کرد. در این نوع چرثقیل می توان از بازو به صورت حرکت قوسی و یا به صورت ثابت بهره برد.

جرثقیل بازویی یک نوع ابزار بالابرنده است که اغلب در واحد های کاری کوچک به منظور بلندکردن اجسام از آن استفاده می شود. چرثقیل بازویی بسیار پرکاربرد بوده به گونه ای که می توان به منظور حداکثر سازی عملکرد، آن را با چرثقیل سقفی جفت کرد. این گونه چرثقیل در کنار طراحی ساده از قابلیت بالایی برخوردار است و می توان در برخی موارد تا 15 تن از آن استفاده کرد. طراحی ارگونومیک آن  بسیار جذاب بوده و می تواند باعث افزایش بهره وری نیروی کار، کاهش آسیب دیدگی و بهبود امنیت، باشد.

اجزاء و طراحی چرثقیل بازویی

در بسیاری از موارد چرثقیل بازویی دارای یک ساختار و طراحی پایه ای می باشد. در مقایسه با چرثقیل های ایستگاه کاری، چرثقیل های سقفی و دروازه ای، ساده تر بوده و مراقبت کمتری نیاز دارند زیرا از بخش های آسیب پذیر کمتری برخوردار هستند.

بازو : میله افقی که واگن برقی بر روی آن جلو و عقب می شود.

ستون: میله عمودی که از آن جهت نگهداری بازو استفاده می شود.

بالابر حرکتی: از بالابر جهت بالاکشیدن، جایگذاری و بارگیری استفاده می شود.

واگن: حرکت واگن می تواند به صورت دستی، موتوری ویا بادی انجام پذیرد. واگن در واقع حمل کننده بالابر، سیم بکسل یا زنجیر و غلاب می باشد که همگی به بوم متصل شده اند.

چرخش: در جرثقیل های بازویی آزاد و دکلی می توان چرخش 360 درجه ای داشت در حالی که در نوع دیواری و ستونی تنها امکان چرخش 180 تا 200 درجه موجود می باشد.

به منظور چرخش 360 درجه ای در نمونه دکلی می توان از حلقه های جمع کننده برقی و یا بادی بهره برد.

کنترل: در سیستم های برقی و بادی به منظور کنترل حرکت چرخشی بازو از کنترل دکمه ای و جهت حرکت واگن و لیفت کردن از کنترل چند سرعته استفاده می شود.

ارتفاع غلاب: ارتفاع غلاب به ارتفاع مورد نیاز لیفت کردن و حد اقل فاصله غلاب تا بالابرنده و ارتفاع کل چرثقیل بستگی دارد.

توقف چرخش: در صورتی که چرثقیل نزدیک به دیوار و یا سازه دیگری قرار دارد باید به منظور جلوگیری از برخود محدودیت چرخش را برای آن در نظر گرفت.

شرایط محیطی: در صورت قرار گرفتن در محیط بیرونی، اجزای چرثقیل باید در برابر خوردگی و شرایط محیطی خاص مقاوم باشد، مانند انفجار، حرارت، گرد و خاک و یا رطوبت.ارسال نظر
نام
آدرس ایمیل
دیدگاه :